2020 Winners

The Architecture Drawing Prize 2020 Winners and Shortlist

We are delighted to announce the winners and shortlisted entries for the 2020 competition. The judges were impressed by the outstanding quality and variety of entries into this year's awards.

Commenting on the shortlist, World Architecture Festival Programme Director Paul Finch, who chaired the judging panel, said:

‘Entries were up this year (39 extra), despite (or possibly because of) Covid-19 and lockdowns. The quality of entries was if anything higher than recent years and an encouraging sign of the ongoing interest in architectural drawing in various media.'

Watch the winners announcement film, including a discussion with the winners and the 2020 judges.

 

Digital Category

Overall Winner:
Apartment #5, a Labyrinth and Repository of Spatial Memories
Clement Laurencio, Bartlett School of Architecture, UCL

Digital Category

Re-Reading Metropolis, Chenglin Able, University of California, Berkeley
WINNER: Re-Reading Metropolis, Chenglin Able, University of California, Berkeley
Here Everywhere: Orchard
Here Everywhere: Orchard, Hans Villamayor
Winner: City in a box: paradox memories, Anton Markus Pasing, remote-controlled
The Theatre of Fictions,  A collaboration between Shahar Cohen & Jerram Rosen under Amaia Sanchez-Velasco for Hyperecologies III, University of Technology, Sydney
Fetching a Bucket of Steam, Jack Ingham, Newcastle University
Fetching a Bucket of Steam, Jack Ingham, Newcastle University
Entombment of Fear / Nuclear free Japan (Perspective, Swee Yong, Formwerkz Architects
Entombment of Fear / Nuclear free Japan (Perspective), Swee Yong, Formwerkz Architects

 


Hand-Drawn Category Shortlist

Dear Hashima</strong>, brousse, marc, marc brousse
WINNER: Dear Hashima, brousse marc, marc brousse
Construction as Heritage: A Case for Discrete Industry, Joshua Bristow, London Metropolitan University (Unit 8, MArch)
Construction as Heritage: A Case for Discrete Industry, Joshua Bristow, London Metropolitan University (Unit 8, MArch)
Polymorphous Spatical Monosodium Glutamate, Matthew Poon, UCL Bartlett X-25
Polymorphous Spatical Monosodium Glutamate, Matthew Poon, UCL Bartlett X-25

 


Hybrid Category Shortlist

Apartment #5, a Labyrinth and Repository of Spatial Memories, Clement Laurencio, Bartlett School of Architecture, UCL
WINNER: Apartment #5, a Labyrinth and Repository of Spatial Memories, Clement Laurencio, Bartlett School of Architecture, UCL
Airplane Tower, Victor Hugo Azevedo and Cheryl Lu Xu, Robert A. M. Stern Architects
Airplane Tower, Victor Hugo Azevedo and Cheryl Lu Xu, Robert A. M. Stern Architects
Choate Colony Hall, Jeff Stikeman, Robert A.M. Stern Architects
Choate Colony Hall, Jeff Stikeman, Robert A.M. Stern Architects
Mechanical Theatre of Smash Palace, Jono Yoo, The University of Auckland
Mechanical Theatre of Smash Palace, Jono Yoo, The University of Auckland
 

Curators

 

By continuing to use the site you agree to our cookies policy. Accept